See the full list of candidate lists of parties and coalitions for the elections on April 2, 2023 in the 10th MIR Kyustendil.
A total of 4 deputies will be elected from this region.
Here are the numbers of the parties and coalitions on the ballot for the elections
GERB - SDS
1. Hristo Bogomilov Terziyski.
2. Daniel Tikhomirov Alexandrov
3. Mihaela Yasenova Krumova
4. Radoslava Plamen Chekanska
5. Elka Kirilova Lukarska-Angelova
6. Desislava Emilova Alexandrova
7. Lyubomir Ivanov Georgiev
8. Ivan Metodiev Kanazirski
WE CONTINUE THE CHANGE - DEMOCRATIC BULGARIA
1. Georgi Nikolaev Stamov
2. Nikolay Dimitrov Tabakov
3. Christian Georgiev Ivanchov
4. Pavel Yordanov Mihailov
5. Nikolay Georgiev Stoyanov
6. Andrey Metodiev Milenkov
7. Elena Romanova Dimitrova
8. Maria Valerieva Zareva-Yordanova
DPS
1. Sheikhriar Nezhdet Zlatarska
2. Adriana Krumova Krumova
3. Sasho Kostadinov Velov
4. Mikhail Georgiev Popov
5. Ivo Sashov Gerasimov
6. Daniela Stoyanova Stoycheva
7. Ivo Vasiliev Penev
8. Daniel Ivanov Hristov
REVIVAL
1. Dimcho Dimitrov Dimchev
2. Valery Lyubenov Stoilov
3. Georgi Dimitrov Gogov
4. Vladislav Kirilov Lehchanski
5. Angelina Georgieva Stanoeva
6. Katya Georgieva Zaharinova
7. Tsvetomira Stefanova Marinova
8. Julian Yordanov Atanasov
BSP FOR BULGARIA
1. Boyko Lyubomirov Klechkov
2. Alexander Dimitrov Anin
3. Yordan Kamenov Todorov
4. Valery Timoteev Radlev
5. Sotir Georgiev Zanev
6. Desislava Georgieva Razsolkova
7. Elitsa Rumenova Paneva
8. Vladislav Vladimirov Todorov
BULGARIAN RISE
1. Hristo Valeriev Gushkov
2. Svetozar Blagoev Trichkov
3. Dimitar Dragomirov Dragomirov
4. Pavel Georgiev Davuliyski
5. Maria Ioana Borisova Yotsova
6. Ivanka Nikolaeva Groshkova
7. Vladimir Ventsislavov Velinov
8. Christian Dimitrov Osev
THERE ARE SUCH PEOPLE
1. Snezhanka Raichova Trayanska
2. Katya Georgieva Dimitrova
3. Milen Atanasov Georgiev
4. Spas Georgiev Ilov
5. Dimitar Hristov Georgev
6. Katerina Metodieva Veneva
7. Mario Ivanov Yanev
8. Snezhana Nikolaeva Bozeva
THE LEFT
1. Vasya Panteleeva Pesheva
2. Yordanka Stoyanova Bozhkova
3. Miroslav Lyubenov Metodiev
4. Atanas Pandev Kaptiev
5. Dimitar Ivanov Sokolov
6. Veselina Petrova Ivanova
7. Ivan Georgiev Ranchov
8. Krum Rumenov Krumov
NDSV
1. Lorenzo Ludmil Georgiev
2. Alexander Avramov Samokovliyski
3. Alexandra Iliyanova Stoeva
CONSERVATIVE UNION OF THE RIGHT (CODE)
1. Krasimir Parvanov Ranov
2. Philip Alexandrov Alexandrov
3. Kiril Vassilev Kirilov
4. Ivaylo Georgiev Hadjiyski
5. Ivan Alexandrov Alexandrov
"BULGARIAN NATIONAL UNION"
1. Borislav Kirilov Kyosev
SOCIALIST PARTY "BULGARIAN WAY"
1. Neno Stoyanov Dimov
BULGARIAN NATIONAL UNION – NEW DEMOCRACY
1. Alexander Veselinov Novakov
2. Georgi Georgiev Tuparov
3. Tsvetanka Ilieva Nikolova
4. Vasilka Ilieva Rusinova
VOX POPULI
1. Irina Pavlova Andonova
2. Mikhail Ivanov Minkov
PEOPLE'S PARTY THE TRUTH AND ONLY THE TRUTH
1. Dimitar Stoyanov Nedyalkov
2. Emil Kamenov Markov
3. Silvia Vasileva Markova
BULGARIAN SOCIAL DEMOCRACY - EUROLEFT
1. Yordan Zahariev Chipev
2. Mladen Stoyanov Rizov
3. Iveta Radoslavova Radoslavova
4. Martin Borisov Ivov
BULGARIAN UNION OF DIRECT DEMOCRACY (BSDD)
1. Katya Kostova Nikolova
2. Ivan Vladimirov Topalov
3. Yulia Kirilova Starcheva
4. Stanislav Rumenov Stoynev
5. Todor Stoyanov Dimov
PEACE
1. Plamen Bogomilov Stoyanov
2. Yordan Borisov Yanev
3. Monika Ventsislavova Georgieva
4. Boyan Dimitrov Krumov
5. Zhecho Ivanov Zhechev
6. Yordanka Borisova Georgieva
7. Dimcho Zdravkov Vassilev
8. Nikolay Vasilev Milushev
KP OUTSIDE EU AND NATO
1. Anton Stoynev Alexandrov
2. Tatiana Videnova Ivanova
3. Evelina Hristova Trajanska
KP TOGETHER
1. Yonko Yordanov Gergov
2. Dimitar Milchov Stoinev
3. Georgi Yordanov Andonov
4. Ralitsa Georgieva Boyadzhieva
COALITION NEUTRAL BULGARIA
1. Stanislav Asenov Asenov
2. Rumyana Georgieva Raynova
3. Ivaylo Stefanov Marinov
4. Nikolay Milanov Nikolov
5. Stephanie Rumyanova Raynova
Kyustendil